Badania prenatalne – informacje w pigułce

Ciąża jest czasem wyjątkowym, jest to nie tylko okres radości, ale również obaw, w szczególności o zdrowie maluszka. Obecnie dzięki badaniom prenatalnym możemy dowiedzieć się wiele na temat rozwoju naszego dziecka.

Czym są właściwie badania prenatalne?


Jest to grupa metod diagnostycznych, która służy ocenie prawidłowości rozwoju ciąży oraz płodu. Dzięki tym badaniom możemy dowiedzieć się o ewentualnych wadach płodu, co daje możliwość podjąć działania prewencyjne lub lecznicze. Jest to ważne, ponieważ można wyeliminować schorzenie płodu już w łonie matki lub przygotować się do konieczności przeprowadzenia interwencji zaraz po urodzeniu.  Możemy się dowiedzieć również o tym czy ciąża jest pojedyncza czy mnoga, oraz oszacować wielkość, płeć oraz wagę płodu.

Jakie wady wykrywają badania prenatalne?

  • wady rozwojowe – np. wady serca
  • wady genetyczne – np. zespół Downa
  • zaburzenia rozwoju płodu związane z chorobą matki- spowodowane np. cukrzycą ciążową

Rodzaje badań prenatalnych

  • nieinwazyjne- ten rodzaj badań wykonywany jest najczęściej podczas każdej ciąży. Jest on bezpieczny zarówno dla matki, jak i płodu.  Nie jest tu istotny czynnik ryzyka wystąpienia wad rozwojowych. Tymi badaniami są ultrasonografia, czyli USG prenatalne oraz badania biochemiczne krwi matki. Istnieje również test PAPP-A (badanie przesiewowe), który umożliwia wykrycie zespołu Downa, Edwardsa i Patau. Od niedawna dostępne jest również badanie płodu z wykorzystaniem DNA komórek płodowych, które są obecne we krwi matki. Jest to metoda NIFTY, która pozwala na wykrycie zespołu Downa, Edwardsa, Patau oraz wad wrodzonych chromosomalnych np. zespołu Turnera, Klinefeltera, kociego krzyku. Przykładami takich badań są Panorama oraz Veragene.
  • inwazyjne-  te badania wykonuje się tylko, gdy istnieją wyraźne wskazania. Te badania mogą być niekomfortowe dla matki oraz stwarzają niewielkie ryzyko poronienia lub zakażenia wewnątrzmacicznego. Najczęściej wykonywanym badaniem prenatalnym jest amniopunkcja, która polega na nakłuciu pęcherza płodowego i pobraniu z niego płynu owodniowego, w którym znajdują się komórki płodu.

Kto wykonuje badania prenatalne?


Badania obrazowe (USG), które są badaniami rutynowymi wykonują ginekolodzy-położnicy, KTG- położne, badania biochemiczne i morfologiczne krwi- pracownie diagnostyczne. Badania inwazyjne wykonują lekarze posiadający doświadczenie diagnostyczne i współpracują z wyspecjalizowanymi laboratoriami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *