Jak rozpoznać wczesne objawy ciąży?

Szacuje się, że około 40% ciąż jest nieplanowana. Wiele kobiet na początku ciąży myli jej objawy, ponieważ są one podobne do zatrucia pokarmowego czy grypy. Jak więc rozpoznać ciąże we wczesnym etapie?

Wczesne objawy ciąży można zauważyć już kilkanaście dni po zapłodnieniu. Pierwsze objawy to odczucia bardzo subiektywne- nie każda kobieta musi je mieć, albo są one w różnym nasileniu- mogą nimi być np. zgaga, zaparcia, większa tkliwość piersi czy zmiany samopoczucia. Zmianami obiektywnymi, które przyszła mama może zaobserwować dość szybko po zapłodnieniu, są zmiany w obrębie szyjki macicy i pochwy oraz podwyższona temperatura ciała. Jednak żeby mieć pewność, że jest się w ciąży należy udać się do lekarza, który stwierdzi obecność płodu w badaniu USG.

Pierwszym zauważalnym przez kobiety objawem ciąży jest brak miesiączki. Może on być również spowodowany nadmiarem stresu, podróżą czy zmianą trybu życia, więc często kobiety nie wiążą go z ciążą.

Wynikiem zmian hormonalnych, które zachodzą od momentu zapłodnienia komórki jajowej są właśnie wczesne objawy ciąży. Jedne kobiety wyraźnie odczuwają pierwsze oznaki ciąży, u innych symptomy te są mniej nasilone.

Co więc zalicza się do pierwszych objawów ciąży?

  • brak miesiączki – jest to zapewne najbardziej charakterystyczny objaw ciąży. Niektóre kobiety mają plamienia lub krwawienia kilka dni po zapłodnieniu. Często jest to właśnie mylone z miesiączką, a w rzeczywistości jest spowodowane zagnieżdżaniem się zarodka w macicy.
  • mdłości i nudności – mimo, że określa się je często jako „poranne nudności” mogą wystąpić o każdej porze dnia lub nawet utrzymywać się przez jego większość. Najczęściej zaczynają się one około czwartego tygodnia ciąży. Prawdopodobnie ich pojawienie związane jest ze wzrostem hormonu gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Nudności nie są objawem, który pojawi się u każdej kobiety, choć skarży się na nie ponad połowa ciężarnych. Łagodne nudności nie są szkodliwe dla płodu, natomiast gdy są one nasilone lub występują utrzymujące się gwałtowne wymioty należy udać się do lekarza.
  • zmęczenie, gorsze samopoczucie, rozdrażnienie
  • wzrost temperatury ciała
  • bolesność oraz tkliwość piersi
  • biegunka lub zaparcia, wzdęcia, zmniejszony apetyt
  • rozpulchnienie szyjki macicy
  • wzmożenie wydzielania gęstego śluzu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *