Konsekwencje unikania szczepionek

W ostatnich czasach powróciła moda na nieszczepienie dzieci. Mimo tego, że wielu rodziców chce zadbać o zdrowie własnych dzieci i ustrzec swoje pociechy przed groźnymi chorobami, znajdują się również tacy rodzice, którzy nie decydują się na szczepienia dla dzieci. Niektórzy z tych ,,antyszczepionkowych” rodziców uważają, że dawne choroby zakaźne, takie jak ,,Polio”, ,,Tężec u noworodków” czy ,, Błonnica” już dawno nie istnieją i dlatego decydują się nie szczepić własnych dzieci. Inni uważają, że podczas szczepień organizm dziecięcy zostaje zatruty, a jeszcze innych wierzą w różnego rodzaju teorie spiskowe dotyczące ,,chipowania”.

Choroby już nieobecne, ale jednak są!

Należy zwrócić uwagę, że choroby wspomniane wyżej może i nie występują w Polsce czy w Europie, ale nadal są obecne w różnych częściach globu na przykład w Afryce. W dzisiejszych czasach, gdzie transport drogą lotniczą stał się dostępny niemal dla wszystkich ludzi i w każdym miejscu, człowiek może przemieścić się kiedy chce niemal gdzie chce. Epidemiolodzy są pewni i przestrzegają o tym, że jeżeli przestaniemy szczepić dzieci opanowane choroby mogą powrócić szybciej niż nam się wydaje. Pojedyncze przypadki nieszczepionych dzieci, którym udało się nie zachorować na choroby zakaźne spowodowane było tym, że wszystkie dzieci dookoła były zaszczepione i to stworzyło odporność zbiorową. Jednak jeśli przypadków nieszczepionych dzieci będzie znacznie więcej niestety może to mieć tragiczny skutek.

Brak szczepień to poważne zagrożenie życia dla dziecka

Oprócz zagrożenia dla życia i zdrowia własnego dziecka z braku szczepień, nieświadomych rodziców za niewstawienie się z dzieckiem na daną szczepionkę może zostać nałożona kara finansowa. Rodzice, którzy nie wstawią się z dzieckiem na szczepienie w określonym przedziale czasu otrzymają wezwanie od sanepidu. Następnie, jeżeli dziecko nie zostanie zaszczepione sanepid może wysłać upomnienie albo bezpośrednio skierować wniosek do wojewody a ten może nałożyć na rodziców karę  nawet do 10 tysięcy złotych. Należy dodać, że kary finansowe mogą zostać nałożone cyklicznie do momentu zaszczepienia dziecka. Jedyne lekarz może zdecydować o tym, że dziecko nie może zostać zaszczepione ale w większości przypadku kończy się to na przełożeniu terminu szczepionki a nie całkowitego jej odwołaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *